Historia kawy

Z odkryciem kawy i początkami jej zużycia powiązane jest multum legend. Jedną z takich jest legenda o kozach, które, żując owoce kawowca, skakały i brykały jak na pewno nie przedtem.

Pasterz, widząc, co może dziać się, również postanowił skosztować owoców, co zapoczątkowało uznanie dla tejże rośliny. Inna legenda głosi, iż to mnisi z Etiopii jako pierwsi przygotowywali płyn pobudzający w celu spędzania długich godzin nocnych na modlitwach. Legend jest multum, jednak całkowitej prawdy trudno się w nich doszukiwać. Faktem pozostaje, że kawę zapoczątkowano spożytkować w granicach Etiopii w zamierzeniach praktycznych.

Żołnierze i strażnicy żuli owoce kawy, żeby mieć możliwość być bardziej odpornymi na zmęczenie w czasie bitew, wędrówek i pilnowania wsi czy fortec. Spożywano również gotowane owoce kawowca doprawiane masłem , a dodatkowo solą. Kto , a dodatkowo kiedy zaczął parzyć kawę - trudno jednoznacznie określić.

Prawdziwym przełomem okazała się kawa przygotowywana w ekspresie. Na to jednak trzeba było poczekać jeszcze kilka dziesiątków lat.